O nás - jak to bylo ...

Vznik skupiny Čerti ve stodole

Jakýsi pravěk skupiny se dá vysledovat cca v letech 1987 – 1989. Z tohoto raného období se zachovalo pár pozoruhodných nicméně neposlouchatelných nahrávek. Názvy se měnily (Bidet Underground, Skřítek poráží hvězdy) stejně jako repertoár a personální složení. Bylo to takové smysluplné kulhání.

Po různých peripetiích vznikla v létě r. 1993 (10.8.) zcela spontánně pěi dennodenních chlastačkách v útulném podzemí divadelní nalejvárny Rubínu skupina, která dala té současné nejen název, ale i valnou míru entuziasmu. Iniciátorem byl nejspíš kamarád Jiří Valenta. Někdy v té době si totiž pořídil na splátky novou elektrickou kytaru a hafo zkreslovacích škatulek, které si chtěl pořádně prubnout v plném provozu. To jeho hogo fogo vybavení se ale posléze ukázalo jako asi jeho největší hendikep - škatule se mu totiž neustále při hraní všelijak rozesíraly a přestávaly hrát. Když měl čerstvou baterku v dýleji, tak mu došla v distoršnu nebo v chorusu, takže převážnou část koncertu trávil jejich štelováním, přičemž se většinou tak ožral, že produkce končil v sedě nebo leže.

Základní složení tehdejších Čertů ve stodole v prvních měsících existence bylo následující: Honza Lepšík (zpěv, trubka), Luděk Horký (baskytara), Jiří Valenta (el. kytara), Václav Neliba (bicí), Petr Kulísek (el. kytara). Po úspěchu prvního koncertu se skupinou začal hrát ješte Martin Radimecký (klávesové nástroje zn. Farfisa) a od určité doby pravidelně hostoval Martin Němec (zpěv, krákání, strašení).

Čerti existovali především díky vřelé podpoře snad celého hereckého a provozního ansámblu A-Studia Rubín, byla jim poskytnuta zkušebna, prostor na hraní a levné pitivo a kuřivo za režijní ceny. Skupina se odvděčila stoprocentní věrností klubu – všech sedm koncertů proběhlo tam (první 1.10.1993, poslední 28.3.1994). Příčin dočasného rozpadu ´starých´ Čertů bylo několik. Baskytarista Luděk Horký se v kapele tak udělal, až dostal lano od skupiny Psí vojáci (hraje tam dodnes). Z vojny se právě vracel Radan Janov, který ho měl nahradit. Jenže v létě odjel Honza Lepšík zkoušet na hostování ve Třech vlasech děda Vševeda do divadla v Ústí nad Labem, kde hrál Plaváčka, a na podzim už byla princezna těhotná. Tím přišli Čerti o frontmena a šoumena kapely, který se od té doby staral o rodinu v Ústí a zůstal tam dodnes.

Následovala několikaletá pauza, kdy se čekalo bůhví na co. Mezitím se šmidlalo v jiných kapelách: Utlučtumuru, ve skupině Píča známého malostranského rokera a uličníka Jiřího Popela aj. Až na jaře 1999 kapela začala opět fungovat. Hráli v ní Petr Kulísek (zpěv, el. kytara, harmoniky), Robert Pajas (el. kytara), Radan Janov (baskytara) a Petr Martin (bicí). Po dalších rošádách skončili Robert s Petrem, Radan začal hrát na elektrickou kytaru a do kapely přivedl Michala Káru (baskytara), bubeníka Aleše Gyrose Kýhose zase dohodila jedna milá slečna a jako poslední se připojil saxofonista Jirka Pudil.

Nejveselejší akce současných Čertů se odehrávají na oblíbené scéně hospody Na Slamníku, často se to povede i jinde. V únoru 2004 Čerti natočili CD „Potvory“, které bude brzy konečně k mání. No a to je asi zatím všechno. Tak se někdy přijďte podívat, páč:

Na výsostech je náš Pán, je to ale cesty lán. To za humny je Satanáš, on je pravý kumpán náš. A manický deprese, v tom se hrabat nebudem, stačí nám, že máme Čerty ve stodole!

Petr Kulísek 30/1/05

Vyhledávání

© 2008 - Fantomas Web Studio - All rights reserved